Přihlásili jste se na otevřenou pozici do advokátní kanceláře a nyní vás čeká pohovor? Výborně! To nejtěžší máte za sebou. Projděte si s námi 5 tipů, díky kterým na pohovoru do advokátní kanceláře nešlápnete vedle.
Kvalitní příprava na pohovor vyžaduje čas a trpělivost. Vyhraďte si proto na tuto přípravu dostatek prostoru ve svém kalendáři a buďte pečliví - nenechte nic náhodě! Zvýšíte tím své šance na úspěch a podpoříte své sebevědomí, díky kterému se budete při pohovoru cítit skvěle! Nezapomeňte, že pohovor je oboustranný proces. Stejně jako bude kancelář prověřovat vás, i vy byste měli prověřovat kancelář. Je tato advokátní kancelář skutečně taková, jak se navenek tváří? Splňuje kancelář vámi definovaná kritéria? Umíte si sami sebe v tomto prostředí představit? Tyto a další otázky by vám měl pohovor pomoci zodpovědět. Díky tomu si uvědomíte, zda je daná pozice pro vás ta pravá.
TIP 1: Zjistěte si, kam se hlásíte
Prvním krokem je důkladně prověřit, kam že jste to poslali svou přihlášku. Mít ucelený přehled o advokátní kanceláři, do které se hlásíte, vám pomůže vyhnout se nepříjemným překvapením během pohovoru.
Co se hodí vědět?
Kdo je majitelem advokátní kanceláře?
Kolik má partnerů?
Na jaké právo se specializuje?
Jaké typy případů často řeší?
Kdo je typickým klientem?
Ačkoliv se takovýto průzkum může zdát předčasný, opak je pravdou. Znalosti tohoto typu ukazují, že vás kancelář opravdu zaujala a máte skutečný zájem stát se součástí týmu. Tyto informace si sepište spolu s vašimi ostatními poznámkami tak, abyste těsně před pohovorem měli kam nahlédnout a informace si osvěžit. Ideální může být třeba zápisník, kam budete schraňovat všechny poznámky nebo otázky na jedno místo.
Během průzkumu o kanceláři se také ujistěte, že máte jasný přehled o pracovních povinnostech spojených s konkrétní pozicí, na kterou se hlásíte. Znovu si projděte inzerát a podívejte se, jaké specifické požadavky jsou pro pozici klíčové. Připravit si můžete konkrétní příklady, jak jste podobné úkoly řešili ve své předchozí praxi. To pomůže zahájit diskuzi o tom, co vás činí ideálním kandidátem na tuto pozici.
TIP 2: Mrkněte do svého životopisu a motivačního dopisu
Náborář, se kterým budete pohovor absolvovat, se vás jistě zeptá na informace, které jste o sobě uvedli v životopisu a motivačním dopisu. Není proto na škodu si osvěžit paměť a vytipovat si, jaké pravděpodobné otázky vám bude klást. Využijte tuto část pohovoru k tomu, abyste zdůraznili své předchozí zkušenosti relevantní pro novou pracovní pozici. Můžete mít nachystané konkrétní příklady právních problémů, které jste úspěšně řešili, nebo situace, ve kterých jste přispěli k úspěchu v předchozí pracovní roli. Tím nejen dokážete svůj potenciální přínos, ale také ukážete, že máte reálné zkušenosti a schopnosti, které firma hledá.
TIP 3: Připravte se na pravděpodobné otázky
Připravte se na otázky týkající se vašeho vzdělání a předchozí praxe. Buďte připraveni diskutovat nejen o svých studijních a pracovních úspěších, ale také o krizích, které vás něco naučily. Otázky se budou zaměřovat zejména na zkušenosti, které vás připravily na pozici, o kterou se ucházíte.
Zde jsou některé z otázek, které můžete očekávat:
Co vás na této pozici zaujalo?
Proč jste se rozhodli ucházet o místo právě v naší advokátní kanceláři?
Jaké právní oblasti vás nejvíce zajímají a proč?
Popište případ, na kterém jste pracovali, a vysvětlete, jak jste k němu přistoupili.
Jakým způsobem zvládáte stres a vysoké pracovní nasazení?
Jaké jsou vaše silné a slabé stránky?
Jakým způsobem přistupujete k práci na více případech najednou?
Jakým způsobem se vzděláváte a udržujete své znalosti aktuální?
EXTRA TIP: Technika STAR
Použijte techniku STAR (Situation, Task, Action, Result) pro odpovědi na otázky během pohovoru. Technika STAR pomáhá udržovat jasnou a přehlednou strukturu ve vašich odpovědích, abyste se v nich neztratili. Klíčem je nejprve představit situaci, ve které jste se nacházeli. Následně představíte úkol, který ze situace vyplynul. Dále potom akci, kterou jste provedli, a nakonec výsledek, kterého jste svým jednáním dosáhli.
Příklad:
Situace (S): Klient, podnikatel ve stavebnictví, čelil právnímu sporu o vlastnictví pozemku, na kterém byla pozastavena stavba.
Úkol (T): Bylo nutné rychle a efektivně vyřešit právní spor, aby mohly být stavební práce obnoveny.
Akce (A): Provedl jsem analýzu dokumentů, připravil argumentaci a navrhl smírné řešení sporu.
Výsledek (R): Dosáhli jsme smírného řešení, práce byly obnoveny a klient minimalizoval finanční ztráty.
TIP 4: Zkuste si to nanečisto!
Pokud jste z pohovoru ve stresu, vyzkoušejte si ho nanečisto s vaším kamarádem nebo známým. Ten by se měl pokusit o to, aby tento nácvik působil co nejformálněji, jako by šlo o skutečný pohovor. Pokud nemáte možnost vyzkoušet si pohovor s druhým člověkem, skvělou alternativou může být zkouška před zrcadlem nebo nahrání sama sebe na video. Zpětné shlédnutí videa vám pomůže odhalit oblasti, kde je prostor pro zlepšení. Uvědomíte si své zlozvyky, jako třeba časté používání výplňkových slov jako "hmmm" nebo "prostě" a "jakoby". Tato cvičení vám pomohou vylepšit odpovědi a eliminovat zlozvyky.
Pakliže vás nadcházející pohovor opravdu stresuje, zkuste některé z relaxačních technik. Dýchací cvičení, meditace nebo krátká procházka mohou pomoci snížit napětí, abyste lépe zvládli nervozitu a stres před pohovorem. Budete se lépe soustředit a působit klidněji.
EXTRA TIP: Dýchání do čtverce
Dýchání do čtverce je skvělá technika pro zklidnění dechu i mysli, která vám může pomoci bezprostředně před pohovorem. Představte si kuličku, která jezdí po obvodu čtverce, jehož strany jsou pomyslně rozděleny na 4 cm dlouhé úseky. Tato metoda zahrnuje čtyři kroky: nádech na čtyři sekundy, zadržení dechu na čtyři sekundy, výdech na čtyři sekundy a opět zadržení dechu na čtyři sekundy. Opakováním tohoto cyklu se zklidníte a lépe zvládnete svou nervozitu.
TIP 5: Jak důležitý je první dojem?
Říká se, že na první dojem máme asi 7 vteřin! I kdyby byl tento odhad poněkud přehnaný, jisté je jedno - první dojem bychom neměli brát na lehkou váhu. Při pohovoru do advokátní kanceláře dbejte na následujících pět bodů, abyste zanechali pozitivní dojem.
Přijďte včas
Uložte si číslo na náboráře pro případ, že byste měli zpoždění nebo se zasekli při hledání budovy. Dochvilnost je klíčem k dobrému prvnímu dojmu. V den pohovoru si naplánujte svůj čas tak, abyste měli dostatek času na nahlédnutí do svých poznámek. Buďte v místě pohovoru s dostatečným předstihem, abyste se mohli uklidnit a připravit se na nadcházející rozhovor. Dobře naplánovaný den vám pomůže snížit stres.
Oblečení a (sebe)prezentace
Vyberte si profesionální a spíše konzervativnější oblečení, které odpovídá standardům právnického oboru. Vybírejte oblečení spíše v tmavších barvách, klasickým oblekem nebo kalhotovým kostýmkem nic nezkazíte. Dbejte na detaily, jako jsou upravené vlasy, čisté boty a decentní doplňky a vůně.
Zápisník a dokumenty s sebou
Zápisník s vašimi dotazy a tužku na poznámky, které si budete dělat během pohovoru určitě nezapomeňte doma! Vezměte si s sebou také kopii životopisu a motivačního dopisu. Je dobré mít tyto dokumenty po ruce pro případ, že by je náborář chtěl znovu projít, nebo se chtěl bavit o konkrétní zkušenosti. Tím také ukážete, že jste dobře připraveni.
Profesionální vystupování
I kdyby se vám náborář zdál opravdu velmi sympatický, nesklouzněte k hovorové češtině nebo dokonce hrubým výrazům. Za žádnou cenu nemluvte sprostě! Nejen že budete působit neprofesionálně, ale může to také odradit vašeho potenciálního zaměstnavatele. Nepoužívejte zbytečně květnaté výrazy, jasné a stručné vyjadřování vám pomůže lépe sdělit vaše myšlenky a zanechat dobrý dojem.
Následné kroky
Po pohovoru je pomyslný míč na vaší straně a máte příležitost udělat další krok k získání pozice. Měli byste se náborářovi ozvat a poděkovat mu za proběhlý pohovor a jeho čas. Tento krok nejenže ukazuje vaši vděčnost, ale také vám dává příležitost zanechat pozitivní dojem. V poděkování můžete stručně zopakovat své nadšení pro pozici a připomenout některé klíčové body z pohovoru, které zazněly.
FAQ
Jak se připravit na otázky o neúspěších?
Buďte upřímní a diskutujte o tom, co jste se z neúspěchů naučili a jak vás tyto zkušenosti posílily.
Co dělat, když neznám odpověď na otázku?
Jak zvládnout nervozitu před pohovorem?
Na co se ptát na konci?
Kdy a jak se po pohovoru ozvat?
Pamatujte, že důkladná příprava vám může výrazně zvýšit šance na úspěch. Buďte sebevědomí, profesionální a ukažte, že máte skutečný zájem o pozici. Hodně štěstí!
Comments